מוטון קאדה

favorite_border

 יקבי הברון פיליפ דה רוטשילד

מייסד היקבים, הברון פיליפ דה רוטשילד (1902-1988), היה איש אשכולות של ממש, שלא הסתפק רק באחת הקריירות המזהירות בתחום היין במאה ה-20: בימי חייו היה גם נהג מירוצי גראן פרי, תסריטאי, מחזאי, מפיק סרטים ומחזות ומשורר, ואפילו זכה באות ההצטיינות "צלב המלחמה" על שירותו ב"כוחות צרפת החופשיים" של הגנרל דה גול במלחה"ע השנייה.

הוא נטל לידיו את ניהול האחוזה המשפחתית, "שאטו מוטון רוטשילד", כשהיה בן 20 שנה בלבד. שנתיים מאוחר יותר הדהים את בורדו כאשר הנהיג פרקטיקה שאיש לא חשב עליה קודם – ביקבוק כל יין האחוזה בשטחה שלה! ב-1924 אף ניצח על תיכנון מרתף החביות הענק של השאטו, שאין בו עמודים תומכים ובשעתו נחשב פלא ארכיטקטוני. ב-1932 הנהיג כאמור חידוש נוסף – ביקבוק יין "התווית השנייה" של האחוזה. יין זה היה מוטון קאדה המפורסם…

החל מ-1945 החלו ציירים מפורסמים מעטרים את תוויות יין האחוזה. נמנו עימם, בין השאר, קית' הרינג, פול דלבו, יעקב אגם, אנדי וורהול, ואסילי קנדינסקי, מארק שאגאל, חואן מירו, סלוואדור דאלי, ז'אן קוקטו ואפילו הנסיך צ'ארלס. את נטייתו האמנותית שילב בתחום היין גם כאשר הקים באחוזתו ב-1962 מוזיאון של חפצי אמנות וכלים עתיקים שנושאו: תולדות היין.

ב-1973, לאחר 40 שנות שתדלתנות קדחתנית ובהסכמת ארבע האחוזות היחידות שהיו במעמד זה, הפך שאטו מוטון רוטשילד ליקב הבורדלזי היחיד בהסטוריה שמעמדו שודרג במסגרת סיווג יינות בורדו מ-1855, והוא צורף ליקבי הצמרת המדורגים כ-Premier Grand Cru Classé.

מיקב אחד, שאטו מוטון רוטשילד, בנה ברון פיליפ דה רוטשילד אימפריה – הוא רכש יקבים מסווגים נוספים והחל מייצר, נוסף על מוטון קאדה, יינות ממותגים רבים אחרים בבורדו ובאזורים אחרים בצרפת. ב-1980 חבר רוטשילד לאמריקני רוברט מונדבי כדי לייצר יחדיו את "אופוס 1", מגדולי יינות קליפורניה. בתו ויורשתו, הברונית פיליפין דה רוטשילד, יזמה שיתוף פעולה דומה עם יקבי קונצ'ה אי טורו בצ'ילה (שהוליד את יין אלמאוויוה המפורסם). בעקבות שיתוף פעולה זו הקימה הברונית, שבצעירותה כיכבה בשם בדוי בהצגות ה"קומדי פראנסז", גם יקב גדול בצ'ילה.

תחת הנהגתה של פיליפין דה רוטשילד הפכו יקבי ברון פיליפ דה רוטשילד ליצרן ויצואן היינות החשוב והגדול ביותר בבורדו!

וילה מריה אסטייט
מארק ברדיף