אנטינורי

favorite_border

בסקר שערכו יחדיו WINE NEWS ותערוכת Vinitaly נמצא, כי אנטינורי הוא מותג היין האיטלקי הידוע בעולם! בכל הקריירה הארוכה שלו איפיינו את פעילותו של המרקיז פיירו אנטינורי שני עקרונות: תעוזה וחוסר התפשרות על איכות. שילוב זה הוליד את אחת המהפיכות המרשימות והמשמעותיות ביותר בתולדות תעשיית היין המודרנית, מהפיכה אותה חולל אנטינורי, כאשר הורה בתחילת שנות ה-70 על ייצור טינייאנלו, היין ה”סופר-טוסקני” הראשון בהסטוריה. מהפיכת ה”סופר טוסקניים” הקנתה  לאנטינורי תהילת עולם, ואת מעמדו כבכיר יצרני היין באיטליה. כל היינות המיוצרים על-ידי אנטינורי מייצגים שילוב נדיר בין חדשנות למסורת ותמורה מצוינת למחיר.

המרקיז אנטינורי (כמו גם היקב שבראשו הוא עומד) זכה במהלך הקריירה שלו בעיטורים ואותות הצטיינות רבים מספור. הוא מחזיק בפרסים רבים על מפעל חיים, כמו גם באות Cavaliere del Lavoro, האות הגבוה ביותר שניתן באיטליה למי שאינו לובש מדים. דומה שאחד מאותות ההצטיינות האלה מיטיב לשקף את האיש ודרכו: בשנת 2002 זכה אנטינורי להיכנס ל”היכל התהילה” של Wine Spectator כאיש שהירבה לעשות יותר מכל אדם אחר לקידום יינות איטליה בעולם.

כיום נמנה אנטינורי עם היצרנים הגדולים באיטליה והינו ללא ספק היצרן החשוב ביותר שאינו עוסק בייצור יינות מסה. עם יקבי המשפחה באיטליה נמנים יקב קסטלו דלה סאלה באומבריה, יקב פרונוטו בפיימונטה, יקב מונטניסה בלומברדיה, יקב טורמרסקה בפוליה וכן יקבים בעולם. אולם, ליבה ונשמתה של משפחת אנטינורי, כמו גם רוב אחוזותיה, שוכנים בטוסקנה:

אף שיקבי אנטינורי גדלו להיות אימפריה חובקת-עולם, ליבת האימפריה הזו הייתה ותיוותר לעולם אזור קיאנטי קלאסיקו, שבו טיפחו האנטינורים כרמים וייצרו יין מאז המאה ה-14 (וייתכן שעוד קודם לכן). ב-2012 נחנך בלב האזור קומפלקס שהינו שיר הלל של המשפחה לאזור. באתר, החבוי כולו בתוך גבעה מוריקה שכרם ניטע עליה, שוכנים מרכז מבקרים, מוזיאון, משרדי אנטינורי וחשוב מכל – יקב המוקדש לייצור יינות הקיאנטי של המשפחה למעט יין בדיא א פסיניאנו, ויין הוינסאנטו דל קיאנטי קלאסיקו.

טורס
דלתון