פלנטה

favorite_border

יקבי פלנטה (Planeta ) הינם היוקרתי והחשוב שביצרני היין של סיציליה, ומבכירי יצרני איטליה.

כאשר נטע דייגו פלנטה את הכרמים הראשונים שבבעלותו, סמוך לביתו בסמבוקה די סיציליה (Sambuca di Sicilia), הייתה תעשיית היין של האי מזוהה בעיקר עם ייצור מאסיבי של יין זול, שרובו היה עושה דרכו במיכליות צפונה על-מנת להימהל ביין פירותי ועז טעמים פחות. שורשיו באדמת סיציליה היו עמוקים מאוד – המשפחה עסקה שם בחקלאות למעלה מ-500 שנה, ובמשך 17 דורות.

עשר שנים נדרשו לפלנטה כדי להגיע לרמת האיכות שביקש. ב-1995, החל מבקבק את היינות שייצר מענבי כרמיו תחת מותגו שלו. פלנטה, שכבר ניצב אז בחזית העשייה של יין סיציליאני איכותי, הרחיק לכת יותר משעשו מקצת היקבים האחרים שנמצאו עימו שם: הוא גם נטע ענבי זנים בינלאומיים, וייצר מהם יינות מעולים. למעשה, היין הראשון שיוצר תחת המותג החדש היה יין השרדונה של פלנטה, שהפך לאחד היינות הלבנים המפורסמים ביותר באיטליה. צעד זה הזניק את דייגו פלנטה לצמרת תעשיית היין האיטלקית, והפך את "פלנטה" למותג-העל של יינות סיציליה.

השפעתה של משפחת פלנטה (לדייגו שבעה ילדים ו-15 בני דודים, שששה מהם מעורבים באופן פעיל בעסק המשפחתי והבולטים בהם הינם ילדיו פרנצ'סקה ואלסיו) על מהפיכת האיכות שחוותה תעשיית היין בסיציליה בשני העשורים האחרונים הייתה דומיננטית ביותר, גם משום שנוסף על היקב בסמבוקה די סיציליה הקימו בני המשפחה חמישה יקבים אחרים ברחבי האי.

ההתנהלות בכל יקביה עצמאית למדי, מתוך תפישה שלכל טרואר בסיציליה (אי קליידוסקופי ממש מבחינת המצו-אקלימים והמיקרו-אקלימים שלו) מתאימים הן זני ענבים מסויימים, והן שיטות ויניפיקציה ספציפיות.

למעשה, היקב המקורי ליד מצודת אולמו בסמבוקה די סיציליה, ששטח כרמיו כ-930 דונם, הוחלף ביקב העיקרי של המשפחה בעיירה מנפי (Menfi). 1200 דונם של כרמים סובבים את היקב במנפי, באזור שבו סבורים בני פלנטה כי הטרואר מתאים הן לגידול פיאנו (זן דרום איטלקי לבן) והן זנים בינלאומיים כסירא. בוויטוריה (Vittoria) שבדרום-מזרח האי יקב נוסף, המשרת 340 דונם של הזנים המקומיים נרו ד'אבולה ופראפאטו, ואת ייצור יינות ה-DOCG היחיד של האי, צ'רזואולו די ויטוריה.

הצעדים הבאים היו נטיעת כרמים והקמת יקב בנוטו (Noto) שבמזרח האי, כדי לתת מענה לחשיבותו הגוברת של הזן הסיציליאני האדום הבולט עם 510 דונם נוספים של נרו ד'אבולה. בהמשך הוקמו שני יקבים קטנים נוספים – האחד בטרואר הוולקני והאניגמטי של האטנה (Etna), והשני בקצה הצפון מזרחי של האי, ובו משחזרים בני פלנטה יין מתקופת האימפריה הרומית, המשלב בין הנרו ד'אבולה וזן נוסף, הנוצ'רה.

האם הושלם מסעה של משפחת פלנטה ברחבי סיציליה? ספק רב, שכן 30 השנים האחרונות הוכיחו כי היא מחוייבת במידה שווה לאיכות, לחדשנות ולמסורת!

פוג'יו אל טזורו
פפאפנהיים