לה טונלה

קולי אוריינטלי, פריולי

favorite_border

לה טונלה

סיפורו של יקב לה טונלה הוא סיפורם של שלושה דורות של משפחת צורצטיג (Zorzettig). מאסימו ומארקו, שמובילים כיום את היקב בשיתוף היינן לואיג'ינו צמפארו אל אחד הביטויים המעולים של פריולי. השילוב של המסורת הארוכה של האזור לצד חדשנות עדכנית מביא לתוצאה המענגת של לה טונלה, ביטוי טהור של הטרואר המרתק של הגבעות המזרחיות של פריולי – קולי אוריינטאלי דל פריולי.

היינות של לה טונלה מגלמים את הרעננות, החיות והדינאמיות של הדור הצעיר –  אבל בד בבד עוד טבועים בהם היסודות הסולידיים של ההיסטוריה והמסורת.

האזור ממוקם בחלק הצפון-מזרחי ביותר של איטליה, במרכזו של משולש שבין ונציה במערב, אוסטריה בצפון וסלובניה במזרח. באזור כ-154 אלף דונם כרמים, מתוכם כ-60% ענבים לבנים. האזור נחלק לשמונה תתי-אזור (כולם DOC), מתוכם הגבעות המזרחיות (Colli Orientali del Friuli) נחשב לאזור המפיק יינות לבנים אלגנטיים ואציליים במיוחד.

הסיפור של לה טונלה שזור בסיפורו של האזור הזה, שכן הקרקע הייחודית היא שמיטיבה עם פרי הגפן באופן עמוק כל כך: היא מורכבת מאבן חול וחוואר (אבן שנקראת פונצ'ה בניב המקומי), ובשילוב עם המיקרו-אקלים המתון יחסית של האזור. מצפון הפרה-אלפים של ג'יוליה, ומדרום הבריזות של הים האדריאטי, שנמצא מרחק של כ-12 קילומטרים דרומה.

כל 700 הדונמים של לה טונלה מוקדשים לגפן, מתוכם 70% ליינות לבנים. העבודה בכרמים מוקפדת מאד והיבולים נעים בין 750 ל-900 ק"ג לדונם. מתקן הייצור אף הוא מן השורה הראשונה.

שמפניה אלכסנדר בונה
וויליאמס אנד האמברט