דלתון

favorite_border

יקב דלתון הוקם ב-1995 במיקום צנוע – חצר בית פרטי, ובאוגוסט של אותה שנה כבר נבצרו ענבים ליינותיו הראשונים. אלה עוררו מיד עניין והתפעלות וכעבור ארבע שנים כבר היו הן טעם והן צורך להעבירו למשכנו הנוכחי – יקב אולטרא-מודרני בפארק התעשייה דלתון שבמרום הגליל.

היקב משקיף איפה על אזור הררי שופע ירק, כארבעה קילומטרים בלבד מהגבול עם לבנון, וחשוב מכל – הוא ממוקם בלב כרמיו. עובדה זו עומדת בייסוד היותו, חרף מידותיו (יכולת ייצור של קרוב למיליון בקבוקים בשנה), יקב אחוזתי, המפגין את מלוא האיכות המשתמעת מכך!

בעלי היקב הינה משפחת הרוני – משפחה יהודית-בריטית שחלק מבניה עלו ארצה ורואים ביקב לא רק עסק מסחרי כי אם גם מפעל ציוני לכל דבר ועניין. אלכס הרוני, טועם יין מוסמך ובנו של מתי הרוני, המייסד, עומד בראש היקב ומנצח על המלאכה מטעם משפחתו. מלאכה זו זוכה כבר למעלה משני עשורים להערכת ענף היין כולו. דומה שהיטיב לבטא בהקשר זה את השקפת הכלל מבקר היינות אבי אפרתי, בכותבו: "דלתון הוא מהיקבים המוערכים ביותר כאן בשנים האחרונות. נעשית בו עבודה רצינית, מקורית ומוקפדת".

ב-2015 החליף גיא אשל, יינן בוגר הפקולטה המפורסמת לייננות באוניברסיטת קליפורניה בדיוויס, את הייננית הוותיקה של יקב דלתון, נעמה סורקין. נעמה, בתו של בני סורקין (אגדת יין ישראלית מהלכת שניהל כמעט כל כרם ברמת הגולן),  הלכה בדרכי אביה וממשיכה ללוות את היקב – מצד הכורמות. גיא הביא עימו רוח חדשה ורעיונות חדשים, מבלי לזנוח את העקרונות המאפיינים את ייצור היין ביקב מאז ומעולם, ובראשם – ייצור יינות המספקים איכות מצויינת, אך בהישג יד!

הכל יודעים כי יין טוב מתחיל בכרם! אולם, שליטתם של רוב יקבי העולם בגידול הכרמים שמהם מסופקים ענבים ליינותיהם מוגבלת. משליטה מוחלטת נהנים רק יקבים שהינם גם בעלי הכרמים, מצב שהושג ביקב דלתון לאחר מאמץ רב-שנים. כיום, כרמי היקב מתנהלים מתוך ראיה עתידית של המוצרים המוגמרים (ולא מתוך האינטרס של הכורם), והתוצאות ניכרות באיכותם המופתית של מוצרים אלה בכל סדרות היין!

אנטינורי
וילה מריה אסטייט