בלוויני

favorite_border

בלוויני היא אחת מהמזקקות המוערכות ביותר בסקוטלנד. עם הוויסקי העשיר שלה, היא הפכה לסמל לכל מה שטוב בוויסקי מאזור הספיי-סייד.

מזקקת בלוויני הוקמה  בשנת 1892. וויליאם גרנט, אז כבר הבעלים הגאה של מזקקת גלנפידיך, קנה את השטח שסביב המזקקה הראשונה שלו, ובו מעין הרובי דו, על מנת להבטיח את אספקת המים הטהורים לוויסקי שלו בכל עת. בשטח עומדת מאז המאה ה-13 ועד היום, טירת בלוויני. איש אינו יודע את פירוש שמה, אך הטירה שירתה שלוש שושלות של אצילים, ואף ארחה את מרי, מלכת הסקוטים, מספר פעמים. משהחליט גרנט, שברצונו להקים מזקקה חדשה, אשר תביא סגנון וויסקי שונה, הוא הקים אותה בקרבת הטירה וקרא לה על שמה.

סגנון הוויסקי של בלוויני הוא מיוחד במינו. ב-1989 היה בלוויני דאבל ווד לוויסקי הראשון בסיומת חבית מיוחדת. ללא כל קמפיין פרסום, הוויסקים של בלוויני, הם מהמוערכים והנמכרים ביותר בעולם, ובשנים האחרונות זכו לכמה מהפרסים החשובים ביותר בעולם המשקאות.

בלוויני נמצאת עדיין בבעלות פרטית של משפחת גרנט. זוהי המזקקה האחרונה בסקוטלנד, שעדיין מגדלת לעצמה שעורה, המשמשת לייצור הוויסקי שלה, עושה עבור עצמה את תהליך ההנבטה והייבוש, מחזיקה "קופרג'" בו מרכיבים עבורה את החביות ליישון הוויסקי וצוות של אומני נחושת, שדואגים לשיפוץ דודי הזיקוק. הכל מתבצע בצורה המסורתית. אפילו הביקבוק של בלוויני מבוצע כולו במזקקה, עובדה שמבטיחה שהמים שבהם משתמשים במהלכו הם אך ורק ממעין המזקקה , מעין ה "רובי דו".

בלוויני סינגל בארל 25 

מעומק מחסני היישון של מזקקת בלוויני מגיע סינגל מאלט ייחודי ולא רגיל,  וויסקי זה התיישן 25 שנה בחבית מעץ אלון אמריקאי במילוי שני, כלומר החבית הכילה בעברה ברבן ולאחר מכן עברה לסקוטלנד והכילה וויסקי סקוטי, לאחר ריקונה מזקקת בלוויני הכניסה את התזקיק הנהדר לתקופת יישון ארוכה ביותר של 25 שנים, הוויסקי מקבל טעמים חזקים ועמוקים של עץ, ווניל ודבש מיישון ארוך בחביות אלה. סינגל בארל פירושו שהוויסקי מורכב רק מחבית אחת ולא יותר מ300 בקבוקים מכל חבית. הבקבוקים ממוספרים ידנית. זה אומר ששתי חביות לעולם לא יצליחו להוציא בדיוק את אותו הוויסקי מה שמעניק ייחודיות ואופי לכל חבית וחבית. הוויסקי אינו עובר סינון ומבוקבק בחוזק של 47.8% .

עוד אחת מיצירות המופת של המאלט מאסטר של מזקקת בלוויני דיוויד סטיוארט.

ברוכלאדיך
באומור