שרטרז

favorite_border

טעמו מוזר, צבעו מזעזע, והוא מיוצר על ידי שלושה אנשים שאינם מדברים עם איש. אז איך זה שבכל זאת כל כך הרבה אנשים שותים אותו?

הליקר הצרפתי, היוקרתי ואפוף המסתורין, שהפך למיתוס בעולם כולו – השרטרז

המסדר של נזירי שרטרז הוקם ב-1083, מה שהופך אותו לאחד מהמסדרים העתיקים ביותר בנצרות. ההיסטוריה של המשקה הייחודי שלהם מתחילה ב-1605. בשנה זו אירחו הנזירים, העוסקים בתפילה, מדיטציה ושתקנות, את מרשל הארטילריה של המלך הנרי הרביעי בעל השם המרשים, פרנסואה חניבעל אסטרי. כשעזב המרשל את המנזר, העניק להם במתנה, נוסחה עתיקה (כבר אז) לשיקוי, שעד מהרה כונה בשם מלא ההבטחה: “השיקוי לחיים ארוכים”.

שרטרז הוא ליקר עשב, בעל טעם ייחודי ומרתק, המכיל לא פחות מ – 130 מרכיבים בוטניים שונים, כולם חומרים טבעיים, ללא חומרי טעם וצבע מלאכותיים. שרטרז הינו ליקר העשוי על פי מתכון אורגינלי משנת 1605, אשר נרקח בנוסחה סודית כסם לחיים ארוכים במנזר שרטרז. כיום, 400 שנים מאוחר יותר, הליקר עדיין מיוצר על ידי 3 נזירים שתקניים, השומרים בקנאות על שתיקה ועל סודיות המרכיבים והמתכון. יש הטוענים כי אלו הם שלושת הנזירים המקוריים, וזו ההוכחה לכך שהליקר אכן מאריך חיים, אולם עקב שתיקתם לא ניתן לאשש טענה זו.

כדי לחוש בכל טעמי הליקר יש לשתות את השרטרז בכוס סניפטר כמשקה לקינוח ארוחה, קפוא מהפריזר, או כבסיס לקוקטילים מתוחכמים.

מגוון..
מגוון..
  • שרטרז ירוק

ליקר מיוחד ומלא עוצמה, עם 55% אלכוהול, בעל צבע ירוק זוהר טבעי לחלוטין. מכיל סוכר, אלכוהול ו130 סוגי צמחים ופרחים. זהו אותו מתכון מאז 1764.

מבוסס על תזקיק של סוכר סלק

  • שרטרז צהוב

רך ומתוק יותר מהירוק. הושק לראשונה בעולם בשנת 1838. עשוי בשיטה דומה לשרטרז הירוק  מכיל את אותם 130 סוגים של מרכיבים בוטניים במינונים שונים, ומכיל 40% אלכוהול בלבד.  מבוסס על תזקיק מענבים

  • שרטרז אליקסיר

השיקוי הסודי של מנזר שארטרז Elixir Vegetal De La Grande-Chartreuse –

השיקוי המקורי והמסתורי של מנזר גראנד שארטרז מבוקבק בבקבוקים קטנים במיוחד (100 מ”ל) בחוזק אלכוהולי של 69%, זהו המתכון המקורי שהומצא ב1605!

את האלקסיר נהוג לשתות בכפית או בתוספת מים לדילול

  • שרטרז VEP (ירוק וצהוב)

ה VEP  הינו ליקר יוקרתי במיוחד המגיע מבית שרטרז ועשוי על פי מתכון מקורי משנת 1605.

שרטרז VEP, עובר יישון ארוך בחביות עץ אלון אשר מעצימות את טעמיו ומדגישות את הארומה והאיכות שלו. היישון בחביות עץ למשך תקופה ארוכה, מחבר ומאחד את הטעמים בצורה מושלמת ומדגיש ואף מעצים את הארומה מהמרכיבים הבוטנים השונים.

את  שרטרז VEP נהוג לשתות היישר מהמקפיא בכוס שוט או בכוס סניפטר. זהו משקה איכותי ומצוין לסיום ארוחה שיכול להפוך בילוי לבלתי נשכח.

  • שרטרז MOF

שרטרז MOF  הינו שיתוף פעולה עם גילדת הסומליירים הצרפתים, אשר זומנו להגיעו למזקקה ואמנם לא נחשפו  לסוד הגדול מכולם –המתכון של ליקר שרטרז המפורסם. אך התבקשו בעזרת הידע המקצועי שלהם ליצור ביחד ליקר חדש ומיוחד. ביחד הם יצרו ליקר מעניין ומקורי, עדין ואלגנטי, קצת פחות מתוק ויחד עם זאת מורכב להפליא. שרטרז MOF נהוג לשתות מהמקפיא, בכוס שוט או בכוס סניפטר, ומצויין לעירבוב בקוקטיילים שונים. זהו משקה איכותי ומצוין לסיום ארוחה, כמו גם  משקה שיכול להפוך בילוי לבלתי נשכח.

דיסרונו
וילה מסה
תפריט