שרטרז

favorite_border

טעמו מוזר, צבעו מזעזע, והוא מיוצר על ידי שלושה אנשים שאינם מדברים עם איש. אז איך זה שבכל זאת כל כך הרבה אנשים שותים אותו?

הליקר הצרפתי, היוקרתי ואפוף המסתורין, שהפך למיתוס בעולם כולו – השרטרז

המסדר של נזירי שרטרז הוקם ב-1083, מה שהופך אותו לאחד מהמסדרים העתיקים ביותר בנצרות. ההיסטוריה של המשקה הייחודי שלהם מתחילה ב-1605. בשנה זו אירחו הנזירים, העוסקים בתפילה, מדיטציה ושתקנות, את מרשל הארטילריה של המלך הנרי הרביעי בעל השם המרשים, פרנסואה חניבעל אסטרי. כשעזב המרשל את המנזר, העניק להם במתנה, נוסחה עתיקה (כבר אז) לשיקוי, שעד מהרה כונה בשם מלא ההבטחה: "השיקוי לחיים ארוכים".

שרטרז הוא ליקר עשב, בעל טעם ייחודי ומרתק, המכיל לא פחות מ – 130 מרכיבים בוטניים שונים, כולם חומרים טבעיים, ללא חומרי טעם וצבע מלאכותיים. שרטרז הינו ליקר העשוי על פי מתכון אורגינלי משנת 1605, אשר נרקח בנוסחה סודית כסם לחיים ארוכים במנזר שרטרז. כיום, 400 שנים מאוחר יותר, הליקר עדיין מיוצר על ידי 3 נזירים שתקניים, השומרים בקנאות על שתיקה ועל סודיות המרכיבים והמתכון. יש הטוענים כי אלו הם שלושת הנזירים המקוריים, וזו ההוכחה לכך שהליקר אכן מאריך חיים, אולם עקב שתיקתם לא ניתן לאשש טענה זו.

כדי לחוש בכל טעמי הליקר יש לשתות את השרטרז בכוס סניפטר כמשקה לקינוח ארוחה, קפוא מהפריזר, או כבסיס לקוקטילים מתוחכמים.

  • שרטרז ירוק

ליקר מיוחד ומלא עוצמה, עם 55% אלכוהול, בעל צבע ירוק זוהר טבעי לחלוטין. מכיל סוכר, אלכוהול ו130 סוגי צמחים ופרחים. זהו אותו מתכון מאז 1764.

מבוסס על תזקיק של סוכר סלק

  • שרטרז צהוב

רך ומתוק יותר מהירוק. הושק לראשונה בעולם בשנת 1838. עשוי בשיטה דומה לשרטרז הירוק  מכיל את אותם 130 סוגים של מרכיבים בוטניים במינונים שונים, ומכיל 40% אלכוהול בלבד.  מבוסס על תזקיק של ענבים

דיסרונו
וילה מסה