פפאפל

ווינווירטל

favorite_border

פפאפל

על הגרונר ולטלינר, זן אציל ממנו מופקים יינות ארומטיים משובחים, עיקר תהילתה של אוסטריה, והוא זה שהעלה אותה על מפת היין העולמית. מעטים היקבים שתרמו לכך באורח משמעותי יותר כיקב פפאפל, שהפך, בפחות מ-40 שנה, מיקב זעיר שהוקם בשטחה של חווה חקלאית, ל"יקב השנה באירופה" של כתב-העת החשוב וויין אנת'וזיסאט!

כאשר נטל רומן פפאפל את ניהול החווה ב-1978, גידלו בה בעיקר חיטה, תפוחי אדמה ובקר. כמו כן היה בשטחה כרם קטן, שמונה דונם שטחו. באזור בו שוכן היקב, ווינווירטל (Weinviertel), הרכב גידולים כזה היה שכיח – רבים מחקלאי האזור "השלימו הכנסה" על-ידי ייצור מעט יין פשוט מגפנים שגידלו, ומכירתו ל"הויריגן" – הפונדקים המקומיים. ההויריגן, שרכשו את היין במיכלים ומזגו אותו בקנקנים, היו גם לקוחותיו הראשונים של רומן פפאפל, אך מתחילת דרכו היו לו תוכניות לפתח את יקבו למשהו אחר לגמרי.

אט אט, בנחישות רבה ובסיועה של רעייתו אדלהייד, בנה פפאפל יקב מודרני. ביסוד המוטיבציה שלו עמדה התובנה, הייחודית כמעט באותם ימים, שלגרונר ולטלינר פוטנציאל עצום. הוא הבין, כי מדובר בזן אצילי, אותנטי, ייחודי ומעל לכל – רב-גוני מאוד. המפתח להצלחה היה להתייחס אליו בהתאם. כך הפך רומן פפאפל לאחד הייננים האוסטרים הראשונים שהקטינו יבולים לטובת שיפור האיכות. הוא אף היה בעל היקב הראשון באזורו שביקבק את יינותיו ביקבו, וגם הראשון באזור שייצא יינות אל מחוץ לאוסטריה. כבר בשנות ה-80' נהנה היקב ממוניטין מצויינים באוסטריה ובעולם, ופפאפל עצמו זכה בכינוי – "מר ולטלינר"!

הוא לא עצר שם. בשנות ה-90' חבר לדור חדש של כורמים באזורו, כדי להעלות את קרן האזור כולו. בסיועם היה לדמות מפתח בהפיכת אזור ווינווירטל ב-2002 לאפלסיון המודרני הראשון באוסטריה (או, בלשון התקן האוסטרי – DAC, ר"ת של Districtus Austriae Controllatus, על-פי דגם ה-AOC הצרפתי או ה-DOC האיטלקי וכיו"ב). מעמד חדש זה הניע עוסקים רבים אחרים בתחום היין באזור להוביל בו מהפיכת איכות, והוא עלה על מפת היין העולמית.

כל אותה עת, המשיך פפאפל לטפח את יקבו וכמובן גם את כרמיו. את המרץ סיפקו ב-20 השנים האחרונות בני דור ההמשך של רומן וואדלהייד. ראשונה להצטרף הייתה הבת היידמארי, האמונה על הייצוא ועל נושאים מנהליים אחרים, ואילו הבן, רומן יוזף פפאפל, הופקד החל מ-2004 על הייצור. שמונה הדונמים הפכו ל-80, והכרמים הנטועים בהם מצויים בשטחם של 11 כפרים שונים, ב-DAC של ווינווירטל וכן ב-DAC חדש יותר, של וינה (Wien). כמה מכרמים אלה, כצייסנק (Zeiseneck) והונדזלייטן (Hundsleiten), הפכו מפורסמים מאוד. רבים מיינות היקב, המיוצאים כיום לעשרות מדינות, מבוססים כמובן על הגרונר ולטלינר, אך בהחלט לא כולם!

המוטו העומד ביסוד ייצור כל יינות היקב, פשוט: "האיכות צומחת בכרם!"; ולכן ההקפדה הגדולה עליה מתחילה כמובן כבר בשלבי טיפוח הכרמים וגידול הענבים. היקב, הנחשב כיום לאחד המומחים העולמיים בייצור יינות מזן הגרונר ולטלינר, מפיק אותם בסגנונות רבים, המשקפים גם טרוארים שונים, אך כולם ארומטיים, בכולם רמז לניחוח מפולפל (שהינו מאוד אופייני לזן), וכמובן – כולם ניחנים בנקיון טכני מופתי.

אחוזות משפחת סימינגטון
קאוויקיולי