מישל שאפוטייה

עמק הרון, רוסיון

favorite_border

מ. שאפוטייה

לכל אזור יין חשוב בעולם אגדות חיות משלו. אין הן רבות, ועל-פי-רוב כדי להפוך לאגדה בחייו, נדרש כורם או יינן למהלך חיים שלם. קשה לחשוב, בעולם היין הצרפתי ובכלל, על מישהו שעשה זאת מהר יותר ממישל שאפוטייה. מאז נטל לידיו את ניהול העסק המשפחתי ב-1990, והוא בן 26 בלבד, הפך שאפוטייה את יקבו ליצרן המוביל של עמק הרון.הוא משלב, בזריזות ומיומנות של קוסם, את הישן בחדש, את העשייה הביודינמית בכרם עם הייננות של המאה ה-21 ביקב.

ההכרה בגדולתו בינלאומית וגורפת: בעשור האחרון זוכים מדי שנה עשרות יינות של היקב לציונים של 90 נק' ומעלה מידי ביקורת היין הבינלאומית.

המבקר רוברט פארקר, שקבע כי שאפוטייה "השיג שיאים של הישגים חסרי תקדים והינו אחד מאישי היין המשפיעים בעולם ב-20 השנים האחרונות", העניק במהלכן לעשרות (!) מיינות ההרמיטאז' של היקב את הציון 100. רבים רואים בהרמיטאז' את האפלסיון היוקרתי ביותר ברון, הגבעה המולכת על עמק הרון כולו, ואין ספק מיהו מלך הגבעה…

ואולם, הישגיו של שאפוטייה אינם מוגבלים כמובן להרמיטאז'. לבית יינות מצויינים ומעוטרים מאוד בכל האפלסיונים החשובים של הרון, ואף באזורים אחרים בצרפת, כקוט דו רוסיון למשל. לא נפקד גם מקומם של שיתופי פעולה רבים במדינות אחרות.

פליקס סוליס
אסק ואלי