משפחת טורס

favorite_border

משפחת טורס

שילוב של מסורת וחדשנות, חתירה בלתי מתפשרת לאיכות וחזון אקולוגי שהקדים את זמנו היו מאפייניהם העיקריים של יקבי טורס (Torres) מאז נוסדו ב-1870 בפנדס שבקטלוניה, ספרד. ב-150 השנים שחלפו מאז השכילו חמישה דורות מבני משפחת טורס להפוך את עיסקם המשפחתי לאימפריה בינלאומית ואת מותגם לאחד החשובים בתחומו בעולם כולו.

מסורתית, החזיקה המשפחה בכרמים ויקבים באזורי היין הקטלוניים פנדס (Penedès), קונקה דה ברברה (Conca de Barberà), פריורט (Priorat) וקוסטרס דל סגרה (Costers del Segre), אך במחצית השניה של המאה ה-20' התפשטה אימפריית טורס אל מעבר לים, ומיד לאחר מכן החלה גם מביאה בשורתה לאזורי יין קלאסיים אחרים בספרד. כיום, מייצרים יקבי טורס כ-  בקבוקים בשנה, ויינותיהם מיוצאים ליותר מ-150 מדינות.

קשה לחשוב על תואר או סופרלטיב שלא ניתן כבר ליקבי טורס וליינותיהם: ה"וויין ספקטייטור" קבע כי "זהו היקב החשוב בספרד", ולא הזכיר אף יצרן ספרדי אחר בהיכל התהילה של יקבי העולם שאותו פירסם במלאת 25 שנה לתחילת הפצתו; בבוחרו במיגל טורס כאיש השנה שלו ב-2002, קבע המגזין "דיקנטר": "זהו הכוח המניע את מודרניזציית היין בספרד", וכעבור חמש שנים יצהיר המגזין כי טורס הוא אחד משני המגדלים החשובים באירופה; ב-2006 נבחרו יקבי טורס, על-ידי "וויין אנת'וזיאסט", ליקב השנה באירופה…

כו כן, אף שאין קונסנזוס עולמי לדירוג יקבים, נוהגים לייחס חשיבות רבה לרשימת "50 מותגי היין הנערצים בעולם" של המגזין "דרינקס אינטרנשיונל", המתבססת מדי שנה על סקר הנערך בקרב פאנל בינלאומי של כ-200 מומחי ומקצועני יין. בעשר השנים האחרונות, זכו יקבי טורס באופן קבוע במקום הראשון או השני ברשימה. בראיה של כל העשור, מבין כ-100 מותגים שהופיעו ברשימות אלו, למותג טורס יש הציון המשוקלל הגבוה ביותר, ולפיכך, טורס הינו לפי פאנל מומחים זה מותג היין הנערץ בעולם!

 

סעודה מלכותית במיכל

ראשיתם של יקבי טורס ב-1870, עת בנו האחים מיגל וחיימה טורס, כורם ואיש עסקים (בהתאמה) ששב מקובה לאחר שצבר הון מסויים, את היקב הראשון מול תחנת רכבת, ובצידו משרדים נאים. חריצות והתמדה היקנו למוצריו מוניטין תוך זמן קצר, וב-1904 כבר זכה לביקור מלכותי עת ביקר ביקב מלך ספרד, אלפונסו ה-13. הסעודה המלכותית, אגב, נערכה במיקום שאין מקורי ממנו: בתוך מיכל עץ ענק בנפח של חצי מיליון ליטר!

אולי בהשראת ביקור זה, רשם שלוש שנים מאוחר יותר חואן טורס את מותג היין ההסטורי הראשון של המשפחה: קורונאס (Coronas), שפירושו: "כתרים". בשנות ה-20 החלה משפחת טורס גם לזקק ברנדי (ב-1946 השיקה את טורס 10, אחד הכהלים הספרדים המפורסמים ביותר בכל הזמנים). בחלוף העשור, חוו גם יקבי טורס את אימי מלחמת האזרחים עת נהרס חלק מהיקב הראשי בפנדס בהפצצה אווירית.

עם שיקום היקב חזרה משפחת טורס לשווק את יינותיה תחת מיגוון הולך וגדל של מותגים, שהפכו פופולאריים יותר ויותר. ב-1947 נולד המותג סול (Sol), לימים, ויניה סול (Viña Sol), ושמונה שנים מאוחר יותר בא לעולם סנגרה דה טורו (Sangre de Toro) – יין אגדתי, שהפך מזוהה עם סגנון החיים הספרדי, ועם הגסטרונומיה הספרדית, בעולם כולו.

 

חדשנות וצמיחה

את פריצת הדרך הגדולה ביצע בן הדור הרביעי לשושלת טורס, מיגל אגוסטין טורס (בישראל כונה על-פי-רוב "מיגל טורס האב"), שהיה מגדולי המחדשים בענף היין במאה ה-20'. החל מאמצע שנות ה-60' חולל מודרניזציה מרשימה ביקב (יקבי טורס היו, למשל, חלוצי התסיסות במיכלים מבוקרי טמפרטורה בארצם), ויזם נטיעות של כרמי זנים בינלאומיים, כשרדונה וקברנה סוביניון. שני יינות אייקוניים מזנים אלה – בהתאמה, מילמנדה (Milmanda) ומאס לה פלאנה (Mas la Plana) – לא איחרו לכבוש להם מקומות בצמרת העולמית.

בשנות ה-70' החליט מיגל טורס האב להרחיב את פעילותו אל מחוץ לגבולות קטלוניה. הוא פסח – לעת עתה – על אזורי יין ספרדים אחרים, והחל מקים את יקבו הצ'יליאני. יקב זה, מיגל טורס צ'ילה (Miguel Torres Chile) שיידע בתורו הצלחה בינלאומית, היווה את המיזם הראשון של יקבי טורס מחוץ לגבולות ספרד. כעבור שנים אחדות הוקם בקליפורניה יקב מארימר טורס (Marimar Torres) היוקרתי. ידועים פחות היו מיזמים משותפים של טורס עם יצרנים בסין ובהודו, שם מנסה עדיין ענף ייצור היין לפרוץ דרך.

לקראת סוף המאה שעברה, היו כבר יקבי טורס בכיר יקבי ספרד ומחשובי השחקנים בענף היין הבינלאומי. זמן לשקוט על השמרים? נהפוך הוא. את המאה הנוכחית פתח טורס בהשקת סלסטה (Celeste) – יין מריביירה דל דוארו (Ribeira del Duero). כך התחילה התרחבות, הנמשכת עד היום, של טורס לאזורי יין נוספים בספרד, עם יינות מריוחה (Rioja), רואדה (Rueda), ריאס ביישאס (Rias Baixas) וטרה אלטה (Terra Alta), כמו כן, מייצרים ביקבי טורס קאווה (Cava).

טורס כיום

לפני שבע שנים, כשבאמתחתו גם אינספור אותות הוקרה אישיים ופרסים רבים על מפעל חיים, נתן מיגל טורס האב את המושכות בידי הדור החמישי למשפחת טורס, בהובלתו של מיגל טורס מאקזסק. בתקופתו החלו יקבי טורס מניחים יותר ויותר דגש על יינות טרואר, עוסקים במרץ מחקר וייצור של יינות מזנים ילידים (גם כאלה שכמעט נשכחו), ופעילים מאוד בתחומי שימור הסביבה והקיימות.

בלתזאר-רס
אנטינורי