דומיין רולאן לאואנטורה (שאבלי)

favorite_border

הדומיין, אחד השמות ה"חמים" ביותר בשאבלי כיום, נוסד רשמית בכפר ליניורל ב-1978 על-ידי האדם שעל שמו הוא קרוי, רולאן לאוונטורה (Roland Lavantureux). אך למעשה, יינותיו נמכרו עוד קודם לכן על-ידי הוריו, באוקסר ובפאריס, ב"פייט" ("feuilettes") – חביות ייחודיות לשאבלי, שנפחן 132 ליטר. רולאן היה מי שהחליט לבקבק את יינות האחוזה, וקנה לעצמו במהירות שם כיצרן מצטיין של יינות שאבלי קלאסיים.

את המלאכה ממשיכים כיום בניו, האחים דוד וארנו לאוונטורה, שהגדילו את שטח כרמי היקב לכ-210 דונם. אף שבשנים האחרונות רכשו האחים גם כרמים בחלקות פרמייה קרו, כוחו של הדומיין נותר גם כיום, כפי שהיה מאז ומעולם, באיכויות הנפלאות של השאבלי וילאז'.

כרמי האחוזה נטועים (כרמים אלה מגודלים בשיטת ה- lutte raisonnée, המניחה דגש על קיימות הכרמים) בסמיכות לכפר על קרקע קימרידגיאנית עשירה באבן גיר ובמאובנים, אותה קרקע המקנה ליינות שאבלי את אופיים המינרלי המפורסם, הנוכח היטב בכל יינות לאוונטורה. זהו כמובן רק רובד אחד של היינות האלגנטיים והמורכבים המיוצרים בדומיין.

כוחה של אמירה זו יפה במיוחד ליין המרתק ביותר של האחים לאוונטורה, השאבלי וופראן (Vauprin). וופראן, אחד הכרמים הגבוהים ביותר בשאבלי, אינו נהנה מסיווג של פרמייה או גראן קרו, אך מענביו מפיקים בדומיין שנה אחר שנה יין נהדר, בעל עוצמה מינרלית מרשימה.

יינות היקב מציעים, רובם ככולם, תמורה נפלאה לכספו של הצרכן.

מרימאר טורס אסטייט
וינייה אזמרלדה