בלוויני

favorite_border

בלוויני היא אחת מהמזקקות המוערכות ביותר בסקוטלנד. עם הוויסקי העשיר שלה, היא הפכה לסמל לכל מה שטוב בוויסקי מאזור הספיי-סייד.

מזקקת בלוויני הוקמה  בשנת 1892. וויליאם גרנט, אז כבר הבעלים הגאה של מזקקת גלנפידיך, קנה את השטח שסביב המזקקה הראשונה שלו, ובו מעין הרובי דו, על מנת להבטיח את אספקת המים הטהורים לוויסקי שלו בכל עת. בשטח עומדת מאז המאה ה-13 ועד היום, טירת בלוויני. איש אינו יודע את פירוש שמה, אך הטירה שירתה שלוש שושלות של אצילים, ואף ארחה את מרי, מלכת הסקוטים, מספר פעמים. משהחליט גרנט, שברצונו להקים מזקקה חדשה, אשר תביא סגנון וויסקי שונה, הוא הקים אותה בקרבת הטירה וקרא לה על שמה.

סגנון הוויסקי של בלוויני הוא מיוחד במינו. ב-1989 היה בלוויני דאבל ווד לוויסקי הראשון בסיומת חבית מיוחדת. ללא כל קמפיין פרסום, הוויסקים של בלוויני, הם מהמוערכים והנמכרים ביותר בעולם, ובשנים האחרונות זכו לכמה מהפרסים החשובים ביותר בעולם המשקאות.

בלוויני נמצאת עדיין בבעלות פרטית של משפחת גרנט. זוהי המזקקה האחרונה בסקוטלנד, שעדיין מגדלת לעצמה שעורה, המשמשת לייצור הוויסקי שלה, עושה עבור עצמה את תהליך ההנבטה והייבוש, מחזיקה "קופרג'" בו מרכיבים עבורה את החביות ליישון הוויסקי וצוות של אומני נחושת, שדואגים לשיפוץ דודי הזיקוק. הכל מתבצע בצורה המסורתית. אפילו הביקבוק של בלוויני מבוצע כולו במזקקה, עובדה שמבטיחה שהמים שבהם משתמשים במהלכו הם אך ורק ממעין המזקקה , מעין ה "רובי דו".

בלווני 12

בלוויני דאבל ווד הוא הוויסקי הראשון בסקוטלנד שעבר סיומת יישון בחביות מיוחדות אי פעם.

לאחר 12 שנים בהן מיושן הוויסקי בחביות ברבן מסורתיות, מועבר הוויסקי לחביות בהן יושן קודם לכן שרי אולורוסו מספרד.

החבית המסורתית (בורבון לשעבר) מרככת את הוויסקי ומעדנת אותו וחבית השרי מוסיפה לו עומק ומגוון טעמים וריחות של דבש, וניל שמחליקים היטב בגרון והופכים את בלוויני דאבל-ווד לבעל גוף לנעים לשתיה בצורה נפלאה ולאחד המאלטים המוערכים והאהובים ביותר בעולם כולו.

שורה תחתונה – לא סתם אחד המאלטים האהובים בארץ ובעולם, מתיקות עדינה ואופי בלתי נשכח.

בלוויני 12 סינגל בארל

בלוויני היא אחת מהמזקקות המוערכות ביותר בסקוטלנד. מזקקת בלוויני קמה בשנת 1892.  ללא כל פרסום, הוויסקים של בלוויני, הם מהמוערכים והנמכרים ביותר בעולם, ובשנים האחרונות זכו לכמה מהפרסים החשובים ביותר בעולם המשקאות.

בלוויני נמצאת עדיין בבעלות פרטית והיא המזקקה האחרונה בסקוטלנד, שעדיין מגדלת לעצמה שעורה שמשמשת בוויסקי שלה, עושה עבור עצמה את תהליך ההנבטה והייבוש, מחזיקה "קופרג'" בו מרכיבים עבורה את החביות ליישון הוויסקי, שמתבצע אך ורק בתחומי המזקקה עצמה ואף צוות של אומני נחושת שדואגים לשיפוץ דודי הזיקוק והכל בצורה המסורתית. אפילו הביקבוק של בלוויני מבוצע כולו במזקקה, עובדה שמבטיחה שהמים שבהם משתמשים במהלכו הם האיכותיים והטובים ביותר.

בלוויני 12 סינגל בארל הינו וויסקי אשר יושן בחביות עץ אמריקאיות לפחות 12 שנים, חביות אלה הכילו בעבר ברבן, ומלאות בטעמי עץ ווניל שאותם מעבירות לוויסקי הנפלא של בלוויני.

בלוויני 12 סינגל בארל מורכב מחבית אחת ואינו שילוב של חביות שונות, לכן וויסקי זה עשיר בטעמי עץ ווניל מתקתקים אשר מגיעים גם מחריכה של עץ האלון וגם מטעמו העשיר של הברבן ששהה שם לפי כן.

הוויסקי בוקבק בחוזק של 47.8%, חוזק זה ידגיש את הארומות של המשקה ויבליט את טעמיו ואופיו.

בלוויני 14

הקו המופתי של בלוויני מקבל גוון אחר ומיוחד הודות לסיומת יישון בחביות שהכילו לפני כן רום.

הוויסקי התיישן מעל 14 שנים בחביות שהכילו בעבר ברבן ומקבל פיניש של שלושה חודשים בחביות שהכילו רום קאריבי.

וויסקי בעל אופי של הרבה וניל, עץ ומתיקות קלה של כרמל טופי ובננות . ביטוי זה שומר על הקו המלטף והעדין של בלוויני.

 

בלוויני 21

בלוויני 21 הינו וויסקי סינגל מאלט נהדר מבית בלוויני, וויסקי זה מתיישן במשך 21 שנה בחביות עץ אלון אמריקאיות (אקס ברבן) ולאחר מכן עובר סיומת (פיניש) המזוהה לבית בלוויני.

וויסקי זה מקבל פיניש של שישה חודשים בחבית שהיה בה לפני פורט, פיניש זה מעניק לוויסקי טעמים מתקתקים של פירות יבשים, מתקתקות עדינה וכמובן חלקות מופלאה.

כל הארומות הנפלאות הללו מתווספים לארומות עמוקות של ווניל ועץ שהוויסקי קיבל מיישון ארוך במיוחד בחביות עץ אלון אמריקאי.

בלוויני סינגל בארל 25 

מעומק מחסני היישון של מזקקת בלוויני מגיע סינגל מאלט ייחודי ולא רגיל,  וויסקי זה התיישן 25 שנה בחבית מעץ אלון אמריקאי במילוי שני, כלומר החבית הכילה בעברה ברבן ולאחר מכן עברה לסקוטלנד והכילה וויסקי סקוטי, לאחר ריקונה מזקקת בלוויני הכניסה את התזקיק הנהדר לתקופת יישון ארוכה ביותר של 25 שנים, הוויסקי מקבל טעמים חזקים ועמוקים של עץ, ווניל ודבש מיישון ארוך בחביות אלה. סינגל בארל פירושו שהוויסקי מורכב רק מחבית אחת ולא יותר מ300 בקבוקים מכל חבית. הבקבוקים ממוספרים ידנית. זה אומר ששתי חביות לעולם לא יצליחו להוציא בדיוק את אותו הוויסקי מה שמעניק ייחודיות ואופי לכל חבית וחבית. הוויסקי אינו עובר סינון ומבוקבק בחוזק של 47.8% .

עוד אחת מיצירות המופת של המאלט מאסטר של מזקקת בלוויני דיוויד סטיוארט.

ברוכלאדיך
באומור